Trogodišnji program „Poboljšanje kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama kroz pružanje mreže inovativnih usluga“ koji udruga provodi od 1.6.2020. do 31.5.2023. uz financiranje Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku je nastavak dosadašnjih programa kroz koje su djeca i mladi s IT koji nisu u odgojno obrazovnom sustavu uključeni u organizirane usluge koje su pridonijele njihovom socijalnom aktiviranju, kreativnom izražavanju, sudjelovanju u aktivnostima zajednice te usvajanju novih vještina koje doprinose jačanju njihovih potencijala i socijalne uključenosti. Provođenjem programa korisnici dobivaju mogućnost korištenja usluga koje nisu dostupne u lokalnoj zajednici u kojoj žive. Uključenošću u aktivnosti programa usvajaju nova znanja i vještine kojima podižu svoje kompentencije.Isto tako korisnici usvajaju socijalizacijske navike te vještine i znanja potrebna za samostalan život.
Kontinuiranim provođenjem programa se doprinosi kvaliteti života osoba s intelektualnim teškoćama s područja Šibensko kninske županije, njihovoj konkurentnosti na tržištu rada te sprječava institucionalizacija.
Projektom se direktno doprinosi unapređenju i zaštiti prava djece i aktivnoj podršci obitelji na način da se projektnim aktivnostima, obrazovanjem roditelja za pozitivno roditeljstvo želi postići roditeljstvo temeljeno na najboljem interesu djeteta. Edukacijom roditelja potiče se uspostavljanje pozitivnih odnosa između roditelja i djece i na temelju toga do poticanja djetetova razvoja i napredovanja.
Provođenjem projekta pruža se podrška zaposlenim roditeljima u lokalnoj zajednici, a obrazovanjem roditelji stječu znanja i vještine koja im pomažu u ostvarivanju ili proširivanju odgojne intervencije.
Programi obrazovanja roditelja se usmjeravaju prema pronalaženju što više načina kojima roditelji mogu odgovoriti na potrebe djeteta u kontekstu u kojem dijete i obitelj žive, za što su im potrebne određene kompetencije, što jest na tragu koncepta pozitivnog roditeljstva.
Kvalitetno roditeljstvo je skup odnosa i aktivnosti koje su potrebne svim roditeljima i odgojiteljima djece, a ogleda se u procesu koji obuhvaća intelektualne, emocionalne i materijalne prilagodbe koje omogućavaju odraslima da postanu roditelji, odnosno da zadovolje tjelesne, intelektualne, emocionalne i socijalne potrebe djece.
Zajedno s našim partnerima OŠ „Jurja Šižgorića“ i OŠ „Čista Velika“ te suradničkim institucijama, procijenili smo da postoji potreba unaprijeđivanja postojećeg sustava stručne podrške obiteljima, posebno roditeljima, u ispunjavanju njihove odgojne funkcije kroz organizirane savjetodavne i edukativne aktivnosti. Kroz predloženi projekt će se umanjiti uočene teškoće na koje u odgoju roditelji nailaze, a što se manifestira kroz različite poremećaje u ponašanju djece u školi. Osnaživanjem roditelja i stjecanjem vještina roditeljstva, djeca će odrastati u sretnijem i zdravijem okruženju pa će stoga njihovo djetinstvo ostati u lijepom sjećanju, bit će spremniji za osobno roditeljstvo i sudjelovanje u društvu kao sposobne, zrele i odgovorne osobe. Osvješćivanjem lokalne zajednice o važnosti odgovornog roditeljstva u općoj populaciji i obiteljima djece s teškoćama i poremećajima u ponašanju donijet će se zaključci koji idu u prilog smanjenju ovog problema. Kroz organizirane savjetodavne i edukativne aktivnosti u suradnji sa institucijama, te kroz senzibilizaciju lokalne zajednice o važnosti odgovornog roditeljstva, roditelji će steći potrebna znanja i vještine koje će im pomoći u odgoju djece.
Trogodišnji program: "Poboljšanje kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama kroz razvijanje mreže inovativnih usluga" 2017.-2020.
OPĆI CILJ:
Poboljšana kvaliteta života osoba s intelektualnim teškoćama u Šibensko kninskoj županiji
Specifični cilj:
1. Poticanje osoba s intelektualnim teškoćama na usvajanje novih vještina koje doprinose povećanju njihovih potencijala
2. Jačanje socijalne uključenosti osoba s intelektualnim teškoćama
Provođenjem programa korisnici dobivaju mogućnost korištenja usluga koje nisu dostupne u lokalnoj zajednici kojoj žive.
Uključenošću u aktivnosti programa usvajaju nova znanja i vještine kojima podižu svoje kompentencije kako za tržište rada tako i za radionice koje se provode u Udruzi.
Isto tako korisnici usvajaju socijalizacijske navike te vještine i znanja potrebna za samostalan život.
Kroz praćenje korisnika tijekom njihove višegodišnje uključenosti u različite projekte i programe zaposlenici Udruge imaju uvid u mogućnosti svakog pojedinca te im se pristupa individualizirano.
Kontinuiranim provođenjem programa osigurana im je svakodnevna skrb u jednom dijelu dana što njihovom življenju daje vrijednosnu dimenziju i mogućnost ostvarivanja na više polja.
Kako kroz ovaj program želimo potakniti što veću društvenu pokretljivost korisnika,njegovateljica će biti angažirana kao pratnja na različitim društvenim i športskim događanjima.
Proširenjem postojećih usluga smo dobili inovativnu komponentu programa što se itekako odražava na kvalitetu življenja korisnika.
Roditelji korisnika programa će se uz mogućnosti koje njihova djeca imaju na raspolaganju teže odlučiti na izdvajanje djeteta iz obitelji i smještanja u neku od udaljenih ustanova.
Kroz program se umanjuju problemi obitelji koje imaju za člana osobu sa težim oblikom psihomotorne retardacije i suočavaju se sa svakodnevnim teškoćama.
Mahom su to obitelji lošeg socio-ekonomskog statusa i nisu u mogućnosti izdvojiti sredstva za plaćanje usluga koje bi im olakšale težinu skrbljenja o potpuno nesamostalnom članu njihove obitelji.
Jednoroditeljskim obiteljima neophodna je podrška kako ne bi bile u totalnoj disfunkciji.
Roditelji koji su već i sami lošeg zdravstvenog stanja prisiljeni su dio tereta prebaciti na ostale članove obitelji (djecu) i tada dolazi do većih obiteljskih problema ,
dok se s mogućnošću korištenja usluga programa navedeni problemi bitno umanjuju.
Odgovorno roditeljstvo nije samo odgovornost roditelja nego i društvene zajednice.
Ispunjavanje roditeljskih odgovornosti u skladu s prikazanim određenjem odgovornog roditeljstva podrazumijeva da društvo preuzima svoju odgovornost za stvaranje socijalnih uvjeta za roditeljsko ponašanje u najboljem interesu djeteta - od omogućavanja roditeljeve uključenosti u svakodnevni život djeteta, do osiguravanja sadržaja i resursa u zajednici pomoću kojih roditelj može osnaživati dijete.
Opći cilj projekta:
Unaprijediti usluge podrške roditeljima u cilju osnaživanja roditeljske uloge za dobrobit njihove djece i obitelji
Specifični ciljevi:
Pridonijeti jačanju roditeljskih kompetencija kroz informacijsko edukacijske aktivnosti
Ostvariti sudjelovanje i uključenost cijele obitelji u zajedničke aktivnosti i podučavanje roditelja kvalitetnim načinima provođenja slobodnog vremena njihove djece.
Formiranje i provođenje preventivno-savjetodavnih oblika pomoći obiteljima na području Šibensko kninske županije u suradnji s institucijama i lokalnom samoupravom.
OPĆI CILJ PROGRAMA JE POBOLJŠATI KVALITETU ŽIVOTA OSOBA S MENTALNOM RETARDACIJOM I NJIHOVIH OBITELJI
Specifični ciljevi:
1.Omogućavanje djeci i mladima s mentalnom retardacijom korištenje različitih edukacijskih i rehabilitacijskih sadržaja kroz poludnevni boravak
2.Sprječavanje izdvajanja osoba s mentalnom retardacijom iz obitelji i njihove životne sredine pružanjem mreže socijalnih usluga